Activate! October 13 - October 20 presents:
Howdy folks. Tonight on Activate!, I am delighted to feature a live acoustic set from Dark Dark Dark (pictured), before they play at The Camel!
Plus, tons of other bands playing live in Richmond this week. Click on "read more" for the show listings / playlist. Click here for the podcast: http://www.radio4all.net/index.php/program/46213
Activate! 10-13-10
Jason Aljemian & the High Life / Vibrates / Sunmagi – Balliceaux, Oct. 15 @ 10:30pm
No Use for Humans / Ass Goblin / diy – Cary Street Cafe, Oct. 15 @ 9:30pm (w/ Illbrain)
Jason Webley / The Graveyard / Eleven – Gallery 5, Oct. 15 @ 8pm (w/ The Pleasants, Momentary Prophets)
Zoe Boekbinder / Paralyzing / diy – The Camel, Oct. 18 @ 8pm (w/ Nick Coward)
The Black Lillies / There's Only One / North Knox – Capital Ale House, Oct. 15 @ 10pm
Cha Cha's Cadillac / White Trash Baby / diy – Benefit for the National Kidney Foundation / Arizona Joe's, Oct. 16 @ 7pm (w/ Cashmere Jungle Lords, Missing One)
The Dazzlers / Gee Whiz / JSP – Virginia Historical Society, Oct. 15 (w/ Wrenn Mangum, Exebelle & the Rusted Cavalcade)
Exebelle & the Rusted Cavalcade / Rosasharn / diy – The Listening Room / The Michaux House, Oct. 19 @ 7pm (w/ River City band, Happy Lucky Combo)
Tim Barry / Downtown VCU / Suburban Home – The Camel, Oct. 16 @ 9pm (w/ Josh Small, Pedals On Our Pirate Ships)
Jonathan Vassar / Jefferson / diy – Benefit for the Crohns and Colitis Foundation / The Camel, Oct. 14 @ 8pm (w/ David Shultz & the Skyline, Lydia Ooghe, Richmond Comedy Coalition, River City Band)
David Shultz & the Skyline / Hide Me / Not a Blue Jay
Horsehead / Night On the Town / diy – Freedom House benefit / Canal Club, Oct. 16 @ 8pm (w/ Blue Whiskey)
Marionette / Orchid / Blind Sea – Strange Matter, Oct. 14 @ 10pm (w/ The Diamond Center, Long Division, We the Trees)
Silver Top Beauty / Takaotoka / diy – Silent Music Revival / Gallery 5, oct. 17 @ 8pm (w/ vocals by Antonia FD Vassar, Film: A Collection of short films by Slavko Vorkapich)
Netherfriends / Nunya / Emergency Umbrella – The Yerb, Oct. 17 @ 7pm (w/ Tungs, The Milkstains, Spotted Dead Nettle)
Hot Lava / Task Master / Bar None – Strange Matter, Oct. 17 @ 5pm (w/ Catnip Dreams, Nervous Ticks, Daniel Francis Doyle)
Nervous Ticks / I Want You / diy – Sprout, Oct. 15 @ 9pm (w/ Old Swampy, Sports Bar)
The Growlers / Something Someone Jr / Everloving – Plaza Bowl, Oct. 16 @ 8pm (w/ Tomorrow's Tulips)
The New Pornographers / ALl the Things that Go to Make Heaven and Earth / Matador – The National, Oct. 18 @ 8pm (w/ Tokyo Police Club)
Tokyo Police Club / Your English is Good / Saddle Creek
The Pack AD / Crazy / Mint – Plaza Bowl, Oct. 14 @ 8pm (w/ The Milkstains)
Death On Two Wheels / Calling Us Back Home / diy – The Camel, Oct. 17 @ 7pm (w/ Glass Covers)
Landlord / Skate Jam / Houseplant – The Tighthaus, Oct. 20 @ 7pm (w/ Sundials, Remain)
Dirtbag Love Affair / Fall in Love / diy – Wonderland, Oct. 16 @ 9pm (w/ Gojira X)
Bay of Pigs / Barbwire Push / diy – Benefit for Allie / Cary Street Cafe, Oct. 17 @ 7pm (w/ Bay of Pigs, The Inflatables, Love Logic)
Thrones / Ephraim / Southern Lord – The Triple, Oct. 16 @ 9:30pm (w/ Cough, Windhand, Christian Mistress)
Volture / Heavy Metal Machine / diy – Strange Matter, Oct. 15 @ 10pm (w/ At War, Battlemaster, Salvacion)
The Gates of Slumber / Blood and Thunder / Metal Blade – The Triple, Oct. 14 @ 9:30pm (w/ Might Could, Fire Faithful, Neckbrace)
Death Before Dishonor / Curl Up and Die / Bridge Nine – The Warehouse, Oct. 17 @ 6pm (w/ Strife)
Divine Profitz / Like This / Alphabetik – Hat Factory, Oct. 14 @ 8pm (w/ Bone Thugz & Harmony, Photosynthesizers)
Photosynthesizers / Astro Belts / diy – CD Release / Gallery 5, Oct. 16 @ 8pm (w/ Ohbliv, GDAG, Luggage, Aquafuture)
Other shows (by date):
Flo's Mellow Mood – VMFA, Oct. 14 @ 6pm
Rookie Of the Year – Alley Katz, Oct. 14 @ 7pm (w/ The Right Coast, Kids Survival)
The Rocket Summer – Canal Club, Oct. 14 @ 7pm (w/ Bryce Avary, He Is We)
Frank Solivan & Dirty Kitchen – Ashland Coffee & Tea, Oct. 14 @ 8pm
No BS Brass Band – Balliceaux, Oct. 14 @ 10pm
Jesse Chong Band – City Dogs, Oct. 14 @ 10pm
DJ Kenneth – Friend or Pho, Oct. 14 @ 10:30pm
Cyro Baptista – Modlin Center, Oct. 15
Blues Whiskey – Capital Ale House, Oct. 15 @ 5pm
Yo Gabba Gabba Live – Landmark Theater, Oct. 15 @ 7pm
Haze & the Transients – Urban Farmhouse Cafe, Oct. 15 @ 7pm
Kimberly Nichole & Friends – Canal Club, Oct. 15 @ 8pm
Eric Brace & Peter Cooper – CD Release / Ashland Coffee & Tea, Oct. 15 @ 8pm
Copperridge Bluegrass – Grandpa Eddie's BBQ, Oct. 15 @ 8pm
Big Boss Combo – Legend, Oct. 15 @ 8pm
The Legwarmers – The National, Oct. 15 @ 8pm (w/ Jared Jones & Lust Not Love)
NRG Krysys – Shenanigans, Oct. 15 @ 8:30pm
Gill – Hometeam Grill, Oct. 15 @ 9pm
The Silo Effect – The Camel, Oct. 15 @ 9pm (w/ Chenchilla)
The Word Brown – Bogart's, Oct. 15 @ 9pm
Drop the Lime – Hat Factory, Oct. 15 @ 9pm (w/ Audio Ammo)
Jonny Pog – City Dogs, Oct. 15 @ 10pm
Captain Max Power – The Republic, Oct. 15 @ 10pm
Dirty Nubs – The Triple, Oct. 15 @ 10pm (w/ Spotted Dead Nettles)
The Cosmic Hum w/ DJs Sara & Greg – Cous Cous, Oct. 15 @ 10:30pm
Zine Fest – GCCR, Oct. 16 @ 11am
Turnstyle Soundsystem w/ DJ Jesse Split & Joanna O – Quirk Anniversary Celebration, Oct. 16 @ 4pm
Rick Ross – Richmond Coliseum, Oct. 16 @ 7pm
Shane Cooley – The National, Oct. 16 @ 7pm (w/ The Atkinsons, Rachel Leyco, Kaycee McGehee)
The Radiators – Hat Factory, Oct. 16 @ 8pm
Gina DeLuca – GCCR, Oct. 16 @ 8pm
A Good Natured Riot – Legend, Oct. 16 @ 8pm
The Honkey Tonk Experience – Grandpa Eddie's BBQ, Oct. 16 @ 8pm
Mollie O'Brien & Rich Moore – Ashland Coffee & Tea, Oct. 16 @ 8pm
The Hullabaloos – Shenanigans. Oct. 16 @ 8:30pm
Ryat – Strange Matter, Oct. 16 @ 10pm (w/ Tenenbaum Boys and Girls Club, Roy G Biv, Totem, Tim Conley)
Slum Drums w/ DJs Carlito and Doddie – Cellar Door, Oct. 16 @ 10pm
Weird Dance Party – New York Deli, Oct. 16 @ 10pm (w/ DJ Sara, DJ Kimchi)
Flesh Mountain Boys – Bogart's, Oct. 16 @ 10pm
Brand New Groovement – Emilio's, Oct. 16 @ 10pm
LarJar – Cary Street Cafe, Oct. 16 @ 10pm
Guilty Pleasures II – Cous Cous, Oct. 16 @ 10pm
Battle of the Bands – Canal Club, Oct. 17 @ 4pm (w/ Some True Justice, Speech Impediment, More The Mistake, Envoy To Open Fields, Xavier with Prisoner's Cimena, Ayo Nelson)
Slack Family – Legend, Oct. 17 @ 6:30pm
You and Me and Everyone We Know – Alley Katz, Oct. 17 @ 5pm (w/ Man Overboard, Take Cover)
The Rhythmasters – Bogart's, Oct. 17 @ 7pm
Larri Branch Agenda – Commercial Taphouse, Oct. 17 @ 9:30pm
Little Master – Strange Matter, Oct. 18 @ 10pm (w/ Sports Bar)
Tiempo Libre – Modlin Center, Oct. 19 @ 7:30pm
Brian Jones Jazz – The Camel, Oct. 19 @ 8pm
RVAlution (Fear Factory edition) – Hat Factory, Oct. 19 @ 9pm (w/ Dave Nada)
Jeffery Jerusalem – Strange Matter, Oct. 17 @ 10pm (w/ Brainstorm, Jesse Malmed)
Rufio – Canal Club, Oct. 20 @ 6pm (w/ Safety Word Orange, Close to Home, Before their Eyes, Veara)
VCU Jazz- The Camel, Oct. 20 @ 8pm
Darden West – CD Release / Ashland Coffee & Tea, Oct. 20 @ 8pm
Playlist temporarily unavailable.
October 13th, 2010
Posted In: Music Shows