Activate! October 20 - October 27 presents:
Tonight on Activate!, I will try and play the most songs I've ever played in one show! Join me at 7pm to see if I succeed, Plus, you can find out who's playing in Richmond this week, including new stuff from The Hot Seats (pictured), who have a record release show coming up.
Click on "read more" for the show listings / playlist. Click here for the podcast: http://www.radio4all.net/index.php/program/46409
Activate! 10-20-10
Snarky Puppy / Loose Screws / Ropeadope – Balliceaux, Oct. 24 @ 9pm
Gabriel Alegria and The Afro-Peruvian Sextet / Piso 19 / Saponegro – Capital Ale House, Oct. 21 @ 6pm
Unknown Hinson / Venus Bound / Uniphone – Hat Factory, Oct. 21 @ 7:30pm (w/ Cha Cha's Cadillac, Burke Hilburn)
Fuzzy Baby / Sigh / diy – Balliceaux, Oct. 21 @ 9:30pm (w/ Ghostdog and Cinnamon, Huckdiddy Puppet Theatre)
Zombie String Band / Eating Family / diy – Hat Factory, Oct. 24 @ 7pm
The Hot Seats / Betsy Liken / diy – Record Release / The Camel, Oct. 21 @ 8pm (w/ Pokey LaFarge & the South City Trio, JP Harris & the Tough Choices)
Pokey LaFarge & the South City Trio / Two-Faced Tom / Free Dirt
Prabir & Goldrush / The Dream is Over / diy – Gallery 5, Oct. 23 @ 8pm (w/ Homemade Knives, Ophelia, Ben Shepherd, Shannon Cleary)
Homemade Knives / Saltwater Shoes / Triple Stamp
Rocky Votolato / Fragments / Barsuk – The Camel, Oct. 24 @ 7pm (w/ Ha Ha Tonka, David Shultz & the Skyline)
Parlour Shakedown / Know Your Name / diy – CD Release / Gallery 5, Oct. 22 @ 8pm (w. The Veins, Kids! Kids! Kids!)
Yula & the Extended Family / Kriss / Woodland – Plaza Bowl, Oct. 22 @ 8pm (w/ The Moores, Speech Impediment, Ruby Ruby Ruse)
Metric / On the Sly / Last Gang – The National, Oct. 25 @ 8pm
Matt and Kim / Yeah Yeah / Fader – Canal Club, Oct. 21 @ 7pm (w/ Donnis)
Les la Britanica – WRIR Monster Mashquerade / The Camel, Oct. 22 @ 9pm (w/ Tyrannosaurus Awesome, The Green Hearts, DJ Michael Murphy, Turnstyle Soundsystem, DJ Futch Cassidy)
Mimosa / Pushing Little Daisies / Muti – The National, Oct. 26 @ 8pm (w/ Two Fresh, Michal Menert)
The Polish Ambassador / Earth vs. The World / Jumpsuit – Hat Factory, Oct. 27 @ 9pm (w/ DJ Chenchilla, Ghost Payne)
Fiend Without a Face / Cha Cha / Shuteye – Gallery 5, Oct. 21 @ 7pm (w/ Daikaiju, West End Motel)
The Riot Before / What I've Missed / Paper + Plastick – The Camel, Oct. 23 @ 8pm (w/ Red City Radio, O Pioneers, This is Your Life, Junior Battles)
O Pioneers / The Record Time / Asian Man
The Two Funerals / Not Again / diy – Strange Matter, Oct. 23 @ 10pm (w/ Hot Mess, Weak Teeth, Bay of Pigs)
1994! / King King Stompin Man / Inkblot – The Camel, Oct. 25 @ 7pm (w/ Big Kids, Arms Aloft, Break the Habit, Calvinball, Spraynard)
Spraynard / I'm Gonna Look One More Time for That baby Deer / This Ones For the Crew
Cheap Girls / Through to Me / Paper + Plastick – Tighthaus, Oct. 26 @ 4pm (w/ Carpenter, Folk the System, Laura Stevenson & the Cans)
Iron Chic / In One Ear / Dead Broke – Tighthaus, Oct. 24 @ 7pm (w/ Sister Kisser, Static Radio, The Arteries, Serious Problems, Landmines)
Serious Problems / Understand / UpChuck
Strike Anywhere / The Crossing / Bridge Nine – Strange Matter, Oct. 27 @ 6pm (w/ Mouthbreather, The Flatliners, A Wilhelm Scream)
The Flatliners / July August Reno / Fat Wreck
Freeman / Push and Shove / Failsafe – CD Release / Strange Matter, Oct. 25 @ 7pm (w/ Grown Ass Men, Hands Held High, Why I Hate)
White Cross / Didn't See it Coming / diy – Bandito's, Oct. 24 @ 9pm (w/ Meat Cleaver)
Into It Over It / Corrugated Windows / No Sleep – Strange Matter, Oct. 24 @ 5pm (w/ Former Thieves, Pianos Become the Teeth, Vessel, Fixtures)
Pianos Become the Teeth / Filial / Top Shelf
No Friends / Never Ending Fight / No Idea – Gallery 5, Oct. 26 @ 6pm (w/ Dead to Me, Southside Stranglers, Night Birds, Grown Ass Men)
Dead To Me / By the Throat / Fat Wreck
Age / It's Spiderweb / Black Water – Strange Matter, Oct. 27 @ 11pm (w/ Hellshock, Parasytic)
Hellshock / Walking Death / diy
Rusko / Woo Boost / Dub Soldiers – Canal Club, Oct. 24 @ 9pm (w/ Smash Gordon, Numbernin6)
Other shows (by date):
Dean Christesen – VMFA, Oct. 21 @ 6pm
Kate Campbell – Ashland Coffee & Tea, Oct. 21 @ 8pm
Saint Dog (of Kottonmouth kings) – Alley Katz, Oct. 21 @ 7pm (w/ Divine Profitz, Swerve 36, Black Liquid)
Screening of Slumber Party Massacre – Strange Matter, Oct. 21 @ 10pm
Three Sheets to the Wind – The Republic, Oct. 21 @ 10pm
MoDebree – Capital Ale House, Oct. 22 @ 5pm
John Charlet & Erin Frye – Benefit for Art 180 / Plant Zero, Oct. 22 @ 7pm
Last Band Standing – Canal Club, Oct. 22 @ 7pm (w/ Proverbial, Faultline, Halflit Halo, Gypsy Healers, Downbeat Switch, Brand New Groovement, The Relentless, Du Brut, Medusa Stone, Halfbrother Sid)
Commonwealth Bluegrass Band – Grandpa Eddie's BBQ, Oct. 22 @ 8pm
Casey McCue & Steve Duncan – Legend, Oct. 22 @ 8pm
Quatro na Bossa – Ashland Coffee & Tea, Oct. 22 @ 8pm
Bill Kirchen & Too Much Fun – Shenanigans, Oct. 22 @ 8:30pm
Throne of Carrion – Wonderland, Oct. 22 @ 9pm (w/ Cyaegha, Obviam)
Tin Foil Militia – Hometeam Grill, Oct. 22 @ 9pm
The Kopecky Family Band – Alley Katz, Oct. 22 @ 9pm (w/ Horsehead)
Perpetual Groove – The National, Oct. 22 @ 9pm (w/ Former Champions)
The Velvet Nines – The Playing Field, Oct. 22 @ 9pm (w/ Templeteka, New Age Band, Dirty Rock)
Ras Puma & Stable Roots – Gibsons Grill, Oct. 22 @ 9:30pm
Roslyn – McCormack's, Oct. 22 @ 9:30pm (w/ Rocketknife, Solace Sovay)
Soul Providers – Bogart's, Oct. 22 @ 9:30pm
Yo! RVA Raps – Strange Matter Oct. 22 @ 10pm
The Gentlemen – Cary Street Cafe, Oct. 22 @ 10pm
The Shack Band – Capital Ale House, Oct. 22 @ 10pm
Photosynthesizers – Balliceaux, Oct. 22 @ 10:30pm
River City Rollergirls – Richmond Convention Center, Oct. 23 @ 5:30pm
The Chiggers – Bellvue Barn Dance, Oct. 23 @ 6pm
Halfbrother Sid – The National, Oct. 23 @ 7pm (w/ Stoke Row)
Patent Pending – Alley Katz, Oct. 23 @ 8pm (w/ Swim Champ)
King Solomon's Marbles – Grandpa Eddie's BBQ, Oct. 23 @ 8pm
Eric Bylund Orchestra – Legend, Oct. 23 @ 8pm
Rattlemouth – Emilio's, Oct. 23 @ 9pm
Bollywood Night – Hat Facrtory, Oct. 23 @ 9pm (w/ DJ Carlito)
EP3 – City Dogs, Oct. 23 @ 10pm
C. Recus Devon – Bogart's, Oct. 23 @ 10pm
Cashmere Jungle Lords – Cary Street Cafe, Oct. 23 @ 10pm
Antero – Balliceaux, Oct. 23 @ 10:30pm
Screening of Degenerates Ink – Byrd Theatre, Oct. 23 @ 12 Midnight
Goblins & Gourds – Lewis Ginter Botanical Gardens, Oct. 24 @ 1pm (w/ Richmond Indigenous Gourd Orchestra)
Society's Plague – Alley Katz, Oct. 24 @ 5pm (w/ Farther Not Forgotten, Better Left Unsaid, Set Aflame)
Dark & Wicked Halloween Reading – Gallery 5, Oct. 24 @ 6pm
Whiskey Rebellion – Legend, Oct. 24 @ 6:30pm
Joe Scott Band w/ Virgil Braxton – Bogart's, Oct. 24 @ 7pm
Paul Thorn – Canal Club, Oct. 24 @ 7pm (w/ Dean Fields, Ted Dalton Band)
Mingus Awareness Project – CenterStage, Oct. 24 @ 7:30pm
Big Daddy Love – Cary Street Cafe, Oct. 24 @ 9pm
Luster – The Triple, Oct. 24 @ 9pm
Glows In the Dark – Commercial Taphouse, Oct. 24 @ 9:30pm
Dave Watkins – Gibsons Grill, Oct. 25 @ 9pm (w/ Me and My Arrow, Phantom Tails, Colloquial Orchestra)
Nedski & Mojo – In Your Ear, Oct. 26 @ 6pm
Low On Sanity – The Camel, Oct. 26 @ 8pm (w/ Imperial Order, Temleteka)
Ingram Hill – Capital Ale House, Oct. 26 @ 9pm
Turbo P. – RVAlution / Hat Factory, Oct. 26 @ 9pm
Bio Ritmo – Balliceaux, Oct. 26 @ 9:30pm
Blue Line Highway – Positive Vibe Cafe, Oct. 27 @ 7:30pm
SFJazz Collective – Modlin Center, Oct. 27 @ 7:30pm
Keith Sykes – Ashland Coffee & Tea, Oct. 27 @ 8pm
Barrelhouse – The Camel, Oct. 27 @ 9pm (w/ Allun Cormier)
The Foot – The Triple, Oct. 27 @ 9pm
Playlist temporarily unavailable.
October 20th, 2010
Posted In: Music Shows